piątek, 13 listopada 2009

Piątek trzynastego

Przesąd z pechowym piątkiem trzynastego jest podobnie jak i wiele innych, bardzo stary.

"Piątek trzynastego
Pech trzynastki najprawdopodobniej pochodzi ze starożytnej Babilonii, gdzie cały system liczbowy oparty był na liczbie 12. Na przykład: 12 miesięcy, 12 znaków zodiaku czy 12 godzin dnia i nocy. Następna liczba po 12 miała oznaczać zniszczenie tego porządku. Również w chrześcijaństwie dostrzeżemy "wadę” trzynastki - to przecież Judasz, trzynasty uczestnik Ostatniej Wieczerzy, okazuje się zdrajcą. Piątek natomiast jest dniem ukrzyżowania Chrystusa. W starożytnym Egipcie drabina wiodąca do wieczności miała 13 stopni. Na całym świecie w wielu wieżowcach brak 13 piętra, a w samolotach nie ma siedzeń z tym numerem."

Źródło: echodnia.eu


"Adama Ewa skusiła
W pierwszy pechowy piątek, trzynastego, pospołu Ewa i wąż skusili Adama, wykorzystując w tym celu zabroniony owoc. Późniejsza historia ludzkości dostarcza wielu dowodów feralności tej daty. W XIX w. towarzystwo ubezpieczeniowe Lloyda nie chciało ubezpieczać statków, które wypływały w rejs pechowego dnia.

W czasach nam bliższych - w trzynaste piątki uruchamiane były wirusy komputerowe - jak "Jerusalem", znany również jako "Time", który w 1988 r., zniszczył dane wielu przedsiębiorstw, zainfekował wówczas tysiące komputerów i szkodził przez dłuższy czas."

Źródło: pomorska.pl

No i czas o garść informacji o kotach.

"Czarny kot przebiegający drogę
Ludy w czasach starożytności oddawały kotom szczególną cześć. W średniowieczu - okresie rozwoju chrześcijaństwa - sądzono, iż ludy pogańskie, które czciły koty, bratały się ze złem. Tym samym utożsamiono czarne koty z siłami nieczystymi. Wierzono, że czarny kot przebiegający drogę został wysłany przez szatana i w związku z tym trzeba mieć się na baczności. Ale teraz także istnieją przesady dotyczące kotów, i to w różnych kulturach. Na przykład: Sen o białym kocie to zapowiedź szczęścia – Stany Zjednoczone. Kichanie kota to dobry omen dla osoby, która je usłyszy – Włochy. Jeżeli kot myje się za uszami, to znak, że będzie padało – Wielka Brytania."

Źródło: echodnia.eu

Ja pomimo tych wszystkich przesądów mam zamiar w piątek 13 (i nie tylko) przytulić kota, pogłaskać i na pewno pozwalać mu przechodzić przede mną tyle razy ile tyle zechce. Kot czarny, biały czy łaciaty nie przynosi pecha a wręcz przeciwnie, jest źródłem wielu radości :)

1 komentarz:

  1. ZGADZAM SIĘ Z TOBĄ! TEŻ MAM CZARNEGO KOTA I NIGDY NIE PRZYNIÓSŁ MI PECHA, WRĘCZ PRZECIWNIE SAME SZCZĘŚCIE Z NIM MAM.
    kociara:)

    OdpowiedzUsuń

Wybrane dla Ciebie